Vad behöver du hjälp med?
Vad har återvinningscentralerna för öppettider? Hur får jag nya färgsorteringspåsar? Använd sökfunktionen eller klicka dig fram för att hitta svar på de vanligaste frågorna.
Vad har återvinningscentralerna för öppettider? Hur får jag nya färgsorteringspåsar? Använd sökfunktionen eller klicka dig fram för att hitta svar på de vanligaste frågorna.
När du ska flytta till eller från en bostad/lokal som har någon av våra tjänster behöver du göra en flyttanmälan hos oss. Du kan göra det genom att kontakta oss eller fylla i formuläret på den här sidan.
Bra att veta:
Vi tömmer den gröna soptunnan varannan vecka året om. I vår app kan du bland annat se din kommande hämtningsdag och beställa nya färgsorteringspåsar. Se till att aktivera push-notiser så påminner vi dig när det är dags att rulla ut tunnan. Om du dessutom lämnar ditt mobilnummer så hör vi av oss om din sophämtningsdag ändras inför storhelger och röda dagar.
Du kan även se din hämtningsdag på Mina sidor.
Vi tömmer trädgårdskärlet varannan vecka, från vecka 13 till vecka 46. I vår app kan du bland annat se din kommande hämtningsdag och beställa nya färgsorteringspåsar. Se till att aktivera push-notiser så påminner vi dig när det är dags att rulla ut tunnan. Om du dessutom lämnar ditt mobilnummer så hör vi av oss om din sophämtningsdag ändras inför storhelger och röda dagar.
Du kan även se din hämtningsdag på Mina Sidor.
Det finns flera anledningar till att det är svårt att sortera glas i färgpåsarna:
Det går också att lämna glas vid våra återvinningsstationer eller våra återvinningscentraler..
E-post: kundservice@sevab.com
Kundservice öppettider
Måndag-onsdag 8:00-16:00
Torsdag 9:00-16:00
Fredag 8:00-16:00
Felanmälan kan göras dygnet runt till 0152-460 50
Se aktuell Driftinformation