Till sidans huvudinnehåll
1/94 (visa lista)

Spara på kranvattnet!

Den ovanligt varma vattentemperaturen i Mälaren påverkar vattenproduktionen negativt. Därför uppmanar Stockholm Vatten & Avfall (SVOA) som producerar vårt kommunala dricksvatten i Strängnäs till sparsam konsumtion av dricksvattnet.

Vattenförbrukningen förväntas öka extra mycket vatten nu i helgen och de närmaste veckorna när många återkommer från sina semestrar. Därför behöver både privatpersoner och verksamheter minska sin konsumtion av kranvatten för att vattnet ska räcka till.

- Det kommer att gå åt mer vatten under de närmaste veckorna och därför är det viktigt att alla hjälps åt med att spara på dricksvattnet, säger Maria Hakala, avdelningschef för produktion och kvalitet på vatten och avlopp hos SEVAB.

Bakgrunden till den ansträngda vattensituationen är att vattenverken på Lovö och Norsborg påverkas av den höga temperaturen i Mälaren vilket har medfört att flera långsamfilter har tagits ur bruk. Stockholm Vatten och Avfall gör flera åtgärder för att förbättra situationen. Trots detta ligger man nu precis på gränsen till att möta förbrukningen, meddelar de i ett pressmeddelande.

Uppmaningen att spara på dricksvattnet gäller nu och de närmaste veckorna för alla invånare och verksamheter inom Stockholm Vatten och avfalls produktionsområden där Strängnäs ingår.

Alla behöver hjälpa till genom att:

  • Inte fylla poolen
  • Inte vattna gräsmattor
  • Vattna blommor endast på kvällen och då med vattenkanna
  • Inte låta kranen stå och rinna
  • Vänta med att tvätta bilen
  • Tvätta och diska sparsamt – fyll maskinen
  • Ta en kort dusch (max tre minuter) istället för att bada i badkar